POKAZ FILMU ” SYNDROM WENECKI”
+ DEBATA:
„WROCŁAWSKI RYNEK – SALON CZY JARMARK?”


12 października, o godzinie 18:30 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu wydarzeń specjalnych MIASTOmovie, tym razem w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Architektury.

Pod naszym patronatem odbędzie się pokaz filmu „Syndrom Wenecki”, a po nim debata „Wrocławski Rynek – salon czy jarmark?”. 

Wenecja to nie tylko symbol europejskiej kultury, lecz również perła europejskiej turystyki. To jedno z najwspanialszych miast w Europie wpada dziś jednak w sidła własnej pułapki. Co roku „wodne miasto” odwiedza aż 20 milionów ludzi, czyli codziennie jest tu prawie 60 000 turystów – dla porównania, rdzennych mieszkańców żyje dziś w Wenecji zaledwie 48 000, czyli tyle samo, ile mieszkało tu po „Wielkiej Pladze”, jaka miała miejsce w 1438 roku.

Tradycyjna tkanka miejska Wenecji praktycznie zaciera się bezpowrotnie. Zanikają usługi miejskie, zamykane są szpitale, poczta i inne urzędy. Ostatni mieszkańcy opuszczają miasto, bo nie stać ich na utrzymanie. Film jest obrazem rozpadu i dekadencji Wenecji, która zatraca się dziś nie tylko na skutek działania czasu i wody, lecz przede wszystkim bezmyślnej polityki władz miasta. To właśnie ich działanie doprowadziło do poważnych urbanistycznych problemów, z jakimi boryka się dziś Wenecja. Traktując ją przedmiotowo, jako doskonałe źródło dochodów, stawiając biznes ponad wszystko, tym samym władze pozwalają na wchłanianie miasta przez nacierającą zewsząd masową turystykę. Czy Wenecja przetrwa ten niszczycielski proces? 
[źródło: www.planetedocff.pl]

Wydarzenie jest częścią Bloku Filmowego DoFY’14

Co: Pokaz filmu: „Syndrom wenecki”, reż. Andreas Pichler | Niemcy 2012 | 82 min 
        + Debata: Wrocławski Rynek – salon czy jarmark?”

Gdzie: Kino Nowe Horyzonty
Kiedy: 12 października, niedziela, godz. 18:30
Za ile: 15 zł (bilet normalny), 13 zł (bilet ulgowy). Wstęp na debat wolny, w ramach wolnych miejsc


POKAZ FILMU „SPACE METROPOLIZ”

+  DEBATA:
WYPRAWA NA KSIĘŻYC: O ROLI ARTYSTÓW W ZMIANIE SPOŁECZNEJ


29 czerwca zapraszamy na premierowy pokaz włoskiego filmu „Space Metropoliz” który odbędzie się w ramach 12. Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Pokazowi towarzyszyć będzie debata: Wyprawa na Księżyc: o roli artystów w zmianie społecznej. To wszystko w wyjątkowej przestrzeni dawnego budynku farmacji przy ul. Grodzkiej, którą organizatorzy SURVIVALU wybrali na miejsce tegorocznego przeglądu.

W 2009 r. w Rzymie grupa 200 imigrantów i osób pozbawionych stałego źródła utrzymania zajęła nieużywaną od lat fabrykę na peryferiach stolicy Włoch. Nowa przestrzeń zyskała nazwę “Metropoliz”, co miało podkreślać plan budowy nowego, lepszego miasta, którego mieszkańcy realizowaliby ideę wzajemnego szacunku i tolerancji oraz panowałyby tam bardziej dogodne warunki ekonomiczne. W poczuciu bezsilności względem panujących warunków, dwa lata później squattersi z Metropoliz decydują się na radykalny krok…budują rakietę, którą zamierzają polecieć na Księżyc. Fabrizio Boni i Giorgio de Finis towarzyszą z kamerą przygotowaniom do realizacji tytułowego projektu artystycznego, czego efekt stanowi film dokumentalny „Space Metropoliz”, jedna z najciekawszych produkcji kinematografii włoskiej ostatnich lat.

W akcję zaangażowani są mieszkańcy squatu oraz artyści, odwołujący się do funkcji sztuki jako narzędzia zmiany społecznej. Liderzy projektu wierzą, że podobne działania prowadzą do pozytywnej przemiany w społeczeństwie. Na czym polega owa zmiana? Czy zastosowane narzędzia są uniwersalne i mają przełożenie na walkę z podobnymi problemami społecznymi w Polsce, szczególnie w odniesieniu do Wrocławia? Jak my postrzegamy rolę sztuki w naświetlaniu i rozładowywaniu współczesnych konfliktów na tle kulturowo-społecznym oraz ekonomicznym?

Podczas polskiej premiery “Space Metropoliz” w trakcie SURVIVALU, chcemy porozmawiać o filmie, mierząc go z wrocławskimi realiami i lokalną sytuacją.

W debacie udział wezmą:

człowiek_biały  Hanna Gill-Piątek – Biuro ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta w Łodzi
człowiek_biały  Paweł Jarodzki – członek grupy LuXus, kurator BWA Awangarda
człowiek_biały  Joanna Synowiec – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA

moderacja:

człowiek_biały  Tomasz Sikora – dziennikarz Radia Wrocław

Co:  “Space Metropoliz” reż. Fabrizio Boni, Giorgio De Finis, (2013, Włochy), 100 min.  +  debata
Gdzie:  12. Survival | Dawny Budynek Instytutu Akademii Farmacji Medycznej, ul. Grodzka 9
Kiedy:  29 czerwca, niedziela, godz. 16:00
Za ile:  wstęp wolny


POKAZ FILMU „MIKROTOPIA” + SPOTKANIE:

JAK ZAMIESZKAĆ W DOMU PŁYWAJĄCYM PO RZECE? / 13M2 – MINIMALNA PRZESTRZEŃ MIESZKALNA


Już 17 maja o godz. 15:00 odbędzie się wyjątkowa projekcja filmu „Mikrotopia” w reżyserii Jespera Wachtmeistera, w ramach trwającego od 9 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym festiwalu Planete+ Doc Wrocław. Unikatowość tego seansu bierze się ze spotkania, jakie po pokazie przygotowała Wrocławska Fundacja Filmowa w ramach projektu MIASTOmovie:wro.

„Mikrotopia” to opowieść o poszukiwaniu nowych rozwiązań mieszkaniowych. Film pokazuje, w jaki sposób współcześni architekci i artyści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o mobilnym życiu, mogącym zapewnić ludziom większą wolność. Rozwiązaniem mogą okazać się przenośne mieszkania, które można z łatwością transportować w coraz to nowe miejsca i sytuacje.

Po projekcji filmu, prezentującego kilka minimalistycznych projektów mieszkalnych zapraszamy na spotkanie z Kamilem Zarembą i z Szymonem Hanczarem. Zaremba jest konstruktorem i mieszkańcem pierwszego w Polsce domu na wodzie, znajdującego się we Wrocławiu. Skąd pomysł, żeby stworzyć sobie przestrzeń do życia na rzece? Jakie trudności formalne i konstrukcyjne trzeba było pokonać, żeby pływający obiekt mieszkalny przycumował przy Odrze? Będzie to pierwsza w pełni otwarta dla publiczności prezentacja projektu.

Hanczar zaprojektował mikroskopijną powierzchnię mieszkalną liczącą 13 m², w której zamieszkiwał przez kilkanaście miesięcy. Jak na takiej przestrzeni zmieścić kuchnię, łazienkę, sypialnię i salon? Ile miejsca jest nam tak naprawdę niezbędne do życia?

Uczestnicy:

człowiek_biały  Szymon Hanczar – architekt wnętrz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

człowiek_biały  Kamil Zaremba – mieszkaniec i konstruktor Domu Na Wodzie, założyciel Fundacji OnWater.pl

  

 

Co: „Mikrotopia”, reż. J.Wachtmeister, Szwajcaria, 2013, 52 min. (+spotkanie)

Gdzie: Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

Kiedy: 17 maja, godz. 15:00

Za ile: 15 zł (cena biletu na film), wstęp na spotkanie – za darmo (w miarę wolnych miejsc)