FILM

THIS SPACE AVAILABLE, reż. Gwenaëlle Gobé, USA 2011, 90 min.

Debiutancki film Gwenaëlle Gobé stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy we współczesnych miastach, opakowanych wielkoformatowymi reklamami, możliwe jest uporządkowanie przestrzeni publicznej? Dokument, oparty na wywiadach przeprowadzonych w 11 krajach na różnych kontynentach, pokazuje projekty i inicjatywy lokalnych polityków, aktywistów i artystów sprzeciwiających się wizualnemu śmietnikowi.
źródło: http://artmuseum.pl

pokaz filmu: 27.03.2014 | 18:00, Kino Nowe Horyzonty


MALLS R US, reż. Helene Klodawsky, USA 2009, 76 min.

Dokumentalistka Helene Klodawsky śledzi drogę, jaką przebyły amerykańskie centra handlowe od lat 50. do dziś. Pokazuje ekspansję i eksport ich idei na cały współczesny świat. Podróżuje na miejsca największych budów Indii, Dubaju. Odwiedza najsłynniejsze centra Kanady, USA, Japonii, Francji, Chin i Polski. Do filmu zaprasza elitę współczesnych architektów i właścicieli sklepów. Między innymi słynnego projektanta Jona Jerde, twórcę warszawskich Złotych Tarasów. Reżyserka pokazuje, jak dzisiejsze centra handlowe starają się zastępować przestrzeń publiczną, w której możemy odetchnąć.
źródło: http://planetedocff.pl

pokaz filmu: 28.03.2014 | 18:00, Kino Nowe Horyzonty


LOST RIVERS, reż. Caroline Bâcle, Kanada 2012, 72 min

Dawniej przez prawie każde miasto przemysłowe przepływała rzeka. Wokół nich budowane były domy, drogi i fabryki. Zanieczyszczone rzeki na setki lat zniknęły pod powierzchnią ziemi. Dziś, trwa walka o przywrócenie naturalnych elementów w sercach wielkich miast. „Lost Rivers” zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata.

pokaz filmu:  29.03.2014 | 18:00, Kino Nowe Horyzonty


ZURBANIZOWANI, reż. Gary Hustwit, Wielka Brytania/USA 2011, 85 min.

Na początku XIX wieku w miastach mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi, co stanowiło 2,5% ludności świata. Przez następne 100 lat liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Według raportu Banku Światowego, ludność miejska stanowi już ponad połowę populacji świata, a zgodnie z prognozami w roku 2030 udział ten przekroczy 60%. Jeżeli proces migracji ludności wiejskiej do miast nie spotka się z odpowiednią polityką rozwojową, zainteresowaniem władz i obywateli, urbanizacja może przybrać postać slumsów. Reżyser bierze na warsztat projektowanie miast, wskazując, że jest to jedno z największych wyzwań współczesnego świata.
źródło: http://planetedocff.pl

pokaz filmu:  30.03.2014 | 16:00, Kino Nowe Horyzonty